Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

www.oyundetay.org

Scroll to top

Üst

Yorum

Dolmuş Driver

Dolmuş Driver

Türk oyunlarının mobil sektörde yükselişi devam ediyor, üstelik artık orijinal konseptler görmeye başladık. Şüphesiz bunlar arasında en kendine münhasır örneklerden biri “Dolmuş Driver”

Dolmuş Driver, hepimizin zamanında fantazisini kurduğu çılgın minibüs yarışı konseptini mobile taşıyor, tam olarak bir yarış olduğu söylenemez ama en azından bir dolmuş kullanıyorsunuz, dolmuş kullanmak çok eğlencelidir, çok güzeldir ve çok adrenalinlidir. Bunun oyununu oynamakta en az kullanması kadar eğlenceli olsa gerek ki oyununu yapmışlar, hem de gayet güzel bir oyun.

Dolmuş Driver, İstanbul toplu taşıma ruhunun IOS ve Android için hazırlanmış bir yansıması. Gripati tarafından geliştirilen oyun, mobil platformların yeni fenomeni olmuş durumda.

Dolmuş Driver

Dolmuş Driver aslında bir “Runner” oyunu, runner oyunu derken demek istediğim, Temple Run, Subway Chasers tadında oyunlar. Yani ortada hareket halinde bir karakter var siz ise yönü belirleyip önünüzde bulunan engelleri aşmaya çalışıyorsunuz.

Oyunu bizim için ayıran en büyük özelliği ise bizim kültürümüzle ilgili olması. Şimdi ne yalan söyleyeyim, oyunda seçilebilir güzergahlar arasında Bakırköy – Taksim, Beşiktaş – Taksim, Kadıköy – Taksim falan var, bunları görünce insan bir duygusallaşıyor, illa beğeniyorsun, tabii böyle olup karşımızda kötü bir oyun olsaydı üzücü olurdu, neyse ki elimizde gayet sağlam bir yerli runner oyunu var.

Dolmuş Driver’da üç adet karakterden birini seçerek başlıyorsunuz, bu karakterlerden ilk etapta alabileceğiniz sadece “Genco” var. Daha sonra para biriktirip Dayı karakterini satın alabiliyorsunuz, bir üçüncü karakterimiz daha var, kendisi “Kral” fakat o henüz açılamıyor, çok yakında yollarda bekliyoruz kendisini.

Dolmuş Driver

İlk etapta Genco ile başlıyorsunuz el mahkum, bir de dolmuş seçiyorsunuz tabii ki kendinize, tabii dolmuşunuzun tepesine roket takıp kökleyebiliyorsunuz, bu roketler de parayla alınabiliyor, ilk roket ise ücretsiz, para derken oyun içi paradan bahsediyorum tabii ki, kafanız karışmasın.
Dolmuşumuzu, şoförümüzü ve roketimizi seçtikten sonra bir de güzergah belirliyoruz, yukarıda belirttiğim gibi Taksim-Beşiktaş, Bakırköy –Taksim, Kadıköy – Taksim gibi birbirinden güzide güzergahlarımız var, bunu da seçip oyuna başlıyoruz.

Standart olarak ekranı sağ- sola yaparak arabamızı yanı dolmuşumuzu kontrol ediyoruz. Sesler tamamen %100 Türkçe ve akıllı cihazları olan bütün oyun severlere tavsiye ediyorum.
Dolmuş Driver oyunun ilk açılısında bizi 3 şoför karşılıyor.
Bunlar:
1.GENCO


Bu karakterimiz ilk oynadığımızda açık durumda ve arabası da transit diye adlandırdığımız bir arabayı kontrol ediyoruz. Bir elinde çay bir elinde telefonu, çay olan elinde ise Türklerin vazgeçilmezi tesbih var. Boynunda ise muhteşem bir kulaklıkla bizlere merhaba diyor. Hem günümüze ayak uyduruyor hemde geleneklerimizi unutmuyor.

2.DAYI

Bu karakterimiz ise 400 bin oyun puanı ile açılan bir karakterimiz. Puanı çoğaltım istediğimiz şekilde açabiliriz. Bu karakterimiz Ç. Abbas’daki karakterine benzetilmiş; deri montuyla, kahverengi atkısıyla ve siyah kapkasıyla bizlere merhaba diyor bu karakterin arabası ise Ç. Abbas’daki dolmuşa benzer bir araba ile yolcu taşıyorsunuz.

3.KRAL

Henüz oyuna dahil edilmemiş ama “çok yakında yollarda” sloganıyla merakla oyuncularını bekletmekte. Bu karakterimiz henüz oyunda açık değil ama kısa bir bilgi verecek olursam tahminime ve gördüğüme göre gözlüklü bir karakter ilerleyen zamanlarda bizi bekliyor.

Şimdi sira geldi yol bilgilerine.

Genco ve Dayı karakterlerinden birini seçtiğinizde karşınıza 3 adet harita geliyor. Beşiktaş-Taksim, Bakırköy-Taksim ve Kadıköy-Taksim olarak bizlere sunulmuş. Yalnız karaterlerde de olduğu gibi bunlarda da ilk harita yanı Beşiktaş-Taksim açık durumda. Bakırköy-Taksim haritası ise 400 bin oyun parası ile açılmaktadır. Kadıköy-Taksim ise Kral karakteri gibi çok yakında denilmektedir.

Biz şimdilik, Beşiktaş-Taksim haritasını seçelim ve bizi neler bekliyor bir göz atalım.

Beşiktaş-Taksim haritasını seçtiğimiz zaman karşımıza market diye tabir ettiğimiz bu oyunda ise tamirci olarak göz kamaştıran bir abimize ulaşıyoruz.

Burada ilk dolmuşçu “Aşçı Halit Efendi (1929) portresi de gözümüze çarpıyor ve bize bir mesaj yolluyor.”Ahhh ah! Şu dolmuşun daha hızlı gittiği günleri görebilecek miyim?”

Şeklindeki mesajı alıyoruz ve geçiyoruz market kısmımıza, markette yanı tamirhanede öyle fazla bir şey yok sadece turbo-nitro uzerine kurulu 6 adet dolmuşumuza monte edebileceğimiz parçalar var. Yani bu parçaları dolmuşumuza monte ettiğimiz zaman arabamızda nitromuz oluyor, nitroya bastığınızda; arabamızı hızlandırıyor. 6 adet turbolardan sadece ilki açık ve diğerlerini oyun parasıyla açabiliyoruz.

Sıra geldi oynamaya. Bütün yukarıdaki bilgileri kendimize göre ayarladıktan sonra oyna butonuna tıklıyoruz ve oyunumuza geçiyoruz.

Her zaman tekrar oynadığımızda kısa kısa bilgiler ile oyunu pekiştirebiliyoruz. Ne kadar uzun mesafe yaparsak ne kadar çok yolcu toplarsak o kadar süremiz artıyor ve oyun parası olarak bizlere yansıyor.

Oyunumuz ayarlar kısmında ise sensörlerle oynamak isteyenler için ivme ölçer ayarı bulunmakta. Dokunmatik olarak oynamak isteyenleri de düşünen oyunumuzun yapımcıları ayarlar kısmına girerek bu kontrolleri aktif edebilir. Ben ilk baştan beri sensörlerle oynuyorum. Tercih size kalmış.

Benim sizlere aktaracağım şimdilik bu kadar. Oyunumuzun videosunu ve indirme linkini aşağıdan ulaşabilirsiniz…. Bir diğer oyun incelemesinde görüşmek üzere…

Dolmuş Driver oyunun artı ve eksileri:

Artıları: Türk yapımcısı olması, %100 sesler Türkçe olması, grafik yönünden de diğer bu tarz oyunlara göre daha akışkan olması…

Eksileri: Oyun yeni olduğu için bir çok hatayı beraberinde getiriyor. Örneğin; 400 bin biriktirip Bakırköy-Taksim haritasını açtığınızda oyunu kapatıp geri açtığınız taktirde bu harita açık kalmıyor. Yani bir daha 400 bin oyun parası istiyor.Bu da oyuncuların bir hayli canını sıkıyor. Bir diğer husus ise oyunda devamlı büyük boy reklamlar geliyor. Bir işlem yaptığınızda karşınıza kocaman bir reklam çıkıyor ve bir süre sonra bu sizi yıldırabiliyor. Eğer bu olaylara yapımcı el atarsa oyun daha fazla tutulacak ve marketteki trend olayınında üstüne çıkarak ilk sıralarda yerini alacak diye düşünüyorum.

Tabii oyunun espri oranı oldukça yüksek olduğu için pek çok ikonik dolmuş cümlesini oyunda duymanız mümkün, duydukça da epey gülüyorsunuz, ben bu yüzden iki üç kere kaza yapıp baştan başlamak zorunda kaldım.

Dolmuş Driver gerçekten özellikle Türk insanının şahane zaman geçirip eğleneceği bir mobil runner oyunu. Eğer henüz denemediyseniz kesinlikle denemenizi tavsiye ediyor ve çok yaşasın dolmuşlar diyorum.

Hem Android hem de iPhone cihazınızla oynayabileceğiniz oyunun resmi fotoğraflarına göz atalım:
Dolmuş Driver

Dolmuş Driver1

Dolmuş Driver2

Dolmuş Driver3

Dolmuş Driver4

 

Dolmuş Driver5

 

Yorumlar

  1. Sabri diyor ki:

    Güzel ve detaylı inceleme..

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır